top of page
Caută

Miért kerül ennyibe? – 2. rész (Az egyéni döntések és a fenntarthatóság)

Poza scriitorului: Szilárd SzászSzilárd Szász

Actualizată în: 19 sept. 2024

Na, sziasztok! Ahogy ígértem, itt a folytatás. Az előző bejegyzésemben arról írtam, hogyan növelik a fenntarthatósági tanúsítványok, mint a származási garanciák (GO-k), a termékek árait. Most egy új gondolatsorral folytatom, amit egy hozzászólás inspirált.

Az előző részben már érintettem, hogy a gyártók azért tesznek fenntarthatósági címkéket a termékeikre, mert a vásárlók – vagyis mi – egyre inkább ezeket keresik. Valójában mi, fogyasztók diktáljuk a piacot! A pénztárcánk egyfajta "szavazócédula", amivel eldöntjük, mit gyártsanak és hogyan. Ha többen választjuk a környezetbarát vagy újrahasznosítható termékeket, a gyártóknak alkalmazkodniuk kell hozzánk. Nem vagyunk mi olyan kis szereplők ebben a nagy rendszerben!


Az egyéni döntések hatása

Nézzük csak az elektromos autók példáját. Amint nőtt a kereslet ezekre a kocsikra, az autógyártók is gyorsan alkalmazkodtak. Ma már szinte minden gyártónak van elektromos vagy hibrid modellje. Viszont itt jön az én személyes véleményem: én maradok a benzinmotoros, igazi hangot adó kocsiknál! 😎 Ez az én konzervatív hozzáállásom – és őszintén, nem hiszem, hogy a jövőt a 2-4 tonnás elektromos SUV-okkal fogjuk megmenteni. De erről majd máskor írok részletesebben.

A lényeg az, hogy az egyéni döntéseink tényleg formálják a piacot, még ha nem is látjuk azonnal a hatását. A kis lépések összeadódnak, és hosszú távon nagy változásokat hozhatnak.


Degrowth: a fogyasztás mérséklése

Most egy másik érdekes téma, ami sokaknak furcsán hangozhat: a "degrowth", vagyis a gazdasági növekedés lassítása. Ahelyett, hogy mindig többre törekednénk, inkább fenntarthatóan kellene élnünk. Kevesebbet vásárolni, de jobb minőségű dolgokat, amiket hosszabb távon tudunk használni. Nem is olyan rossz ötlet, ugye?

Kevesebbet venni azt is jelenti, hogy a pénzünket tényleg értékes termékekre költjük, nem felesleges dolgokra. (Bevallom, néha azért nehéz ellenállni egy-egy új kütyünek, de próbálkozom!)


Rendszerben gondolkodni

A fenntarthatóság nemcsak arról szól, hogy kevesebb műanyagot használjunk vagy zöld energiára váltsunk. Ez az egész egy nagy rendszer, ahol minden összefügg. A fogyasztási szokásaink, a gyártási folyamatok és a környezeti hatások mind hatással vannak egymásra. Amikor fenntartható döntéseket hozunk, valójában egy egész láncolatot indítunk el. Menő, nem?

De vannak ennek árnyoldalai is. Például hozok egy személyes példát: nálunk napelemrendszer van telepítve a házra. Eleinte nagyon jól működött, voltak hónapok, amikor még pénzt is generált, akár 80-90 eurót. Aztán észrevettem, hogy ez az összeg egyre csökken. Mi történt? Elromlott a rendszer? Nem! Az ország, ahol élek, hozott egy törvényt, amely szerint a visszatáplált energiáért egyre kevesebbet fizetnek, és évről évre tovább csökkentik az összeget.

Miért történik ez? Bár mi, fogyasztók sokat tehetünk a változásért, mégis vannak nagyobb erők – olajcégek, autógyárak –, amikkel nehéz versenyezni. Fontos megjegyezni, hogy egyes országokban eltérő törvények és támogatási rendszerek lehetnek, amelyek más-más hatással vannak az ilyen kezdeményezésekre. A politikai döntéseket gyakran a nagyvállalatok lobbijai befolyásolják, akik cserébe kedvezőbb törvényeket kérnek bizonyos iparágaknak. Ez is megér szerintem egy hosszabb gondolatsort arról, hogy milyen típusúak ezek a "kedvezőbb törvények", mennyiért cserébe, és mit nyernek ezen a cégek.



International Company
Company


Összegzés

Ahogy látjátok, az egyéni döntéseink nagyon fontosak a fenntarthatóbb jövő szempontjából. A pénztárcánk egyfajta "szavazókulcs", amivel meghatározzuk, mit szeretnénk a piacon látni. Legyen szó hétköznapi termékekről vagy autókról, mi formáljuk a jövőt.

A következő részben tovább fogom bontogatni ezt a témát, és részletesebben beszélek majd arról, hogyan kapcsolódik a fenntarthatóság a gazdasági érdekekhez. Addig is, legyetek tudatos vásárlók, és ne felejtsétek: minden egyes döntés számít!

16 afișări0 comentarii

Postări recente

Afișează-le pe toate

Comments


Contactați-mă

1Decembrie 1918, Nr.23, Ap.15, Baraolt, Jud. Covasna, Romania

sszasz@customclearnow.com  |  Tel: +40 746 985 376

  • LinkedIn
bottom of page