top of page
Caută

Miért kerül ennyibe? – 3. rész: Még mit fizettetnek meg?!

Poza scriitorului: Szilárd SzászSzilárd Szász

Na, sziasztok! Folytatom a „Miért kerül ennyibe?” sorozatot, és most egy újabb fontos tényezőt fogok kifejteni: az alapanyagok drágulását. Ahogy már az első részben említettem, a fenntarthatósági tanúsítványok, mint például a származási garanciák (GO-k), hatással vannak a termékek árára. Emlékeztek, hogyan beszéltünk arról, hogy a GO-k segítségével a cégek önként csökkenthetik a karbonlábnyomukat? Ez a folyamat teljesen önkéntes, és sokszor csak a marketing része – de most egy másik, kötelező "eszközről" is szó lesz: az EUA-ról, vagyis az European Union Allowance-ról.


Mi az EUA és hogyan működik?


Az EUA (European Union Allowance) az Európai Unió kibocsátáskereskedelmi (ETS) rendszerében használt „engedély” arra, hogy egy cég bizonyos mennyiségű szén-dioxidot bocsáthasson ki. Az EU célja ezzel a rendszerrel, hogy csökkentse a káros gázok kibocsátását, és így lassítsa a klímaváltozást.


Hogyan működik?


  1. Kibocsátási engedélyek (EUA): Az EU meghatározza, hogy a nagy szennyező cégek mennyi szén-dioxidot bocsáthatnak ki. Ha egy cég többet szeretne kibocsátani, akkor EUA-kat kell vásárolnia.

  2. Aukciók: Ezeket az engedélyeket (EUA-kat) különböző platformokon, például a European Energy Exchange (EEX) tőzsdén árverezik el. A cégek itt licitálnak, és így szerzik meg a jogot, hogy kibocsássák a szükséges mennyiségű szén-dioxidot.

  3. EUA csökkentése: Az EU folyamatosan csökkenti a piacra kerülő EUA-k számát, hogy ezzel ösztönözze a cégeket arra, hogy csökkentsék a káros kibocsátásukat, hiszen kevesebb engedély lesz elérhető, ami növeli azok árát.


Nagyon egyszerűen fogalmazva: az EUA olyan, mint egy „engedély a szennyezésre”, amit a cégeknek meg kell venniük, és ahogy egyre kevesebb engedélyt bocsátanak ki, úgy lesz egyre drágább a szennyezés, így a cégek érdekeltek abban, hogy kevesebb káros anyagot bocsássanak ki.


Akit érdekel, majd talál blogot az oldalamon, amelyben kivesézem. Az viszont inkább szakmai blog lesz.


EUA kereskedelem

Az EUA kereskedelem lényege, hogy a cégek nemcsak vásárolhatnak, hanem el is adhatnak kibocsátási engedélyeket egymás között. Ez azért működik, mert minden cég más-más mértékben bocsát ki szén-dioxidot, és eltérően alkalmazkodnak a szabályozásokhoz.


Mikor vásárolnak vagy mikor tudnak eladni a cégek?

  • Vásárlás: Ha egy cég több szén-dioxidot akar kibocsátani, mint amennyi engedélye van, akkor a tőzsdén vagy más cégektől megvásárolhatja a szükséges EUA-kat. Ez általában akkor történik, ha egy cég még nem tudta elég gyorsan csökkenteni a kibocsátását.

  • Eladás: Ha egy cég kevesebb szén-dioxidot bocsát ki, mint amennyi engedélye van, a felesleges EUA-kat eladhatja más cégeknek. Ez azoknak a cégeknek előnyös, akik sikeresen csökkentették a kibocsátásukat, mert így bevételt tudnak szerezni az el nem használt engedélyekből.


A kereskedés azért működik, mert ez rugalmasabbá teszi a rendszert. A cégek eldönthetik, hogy inkább beruháznak a technológiákba, amelyekkel csökkentik a kibocsátásukat (és így eladhatják a felesleges engedélyeiket), vagy pedig vásárolnak EUA-kat, ha még nem tudnak elég gyorsan alkalmazkodni a szigorúbb szabályokhoz.


Szabályozott, de manipulálható piac

Az EUA-k (European Union Allowances) kereskedelme nyilvános, és az árak a kereslet-kínálat alapján változnak, de szabályozott keretek között működik. Ellentétben az önkéntes karboncsökkentési programokkal, ahol a cégek maguk döntik el, mennyit vásárolnak, az EUA rendszerben a szennyező cégeknek kötelező megvenniük ezeket a kvótákat, ha több szén-dioxidot bocsátanak ki a megengedettnél. Az árakat rendszeresen közzéteszik, és a cégek folyamatosan figyelik őket.

De ez a piac sok tényezőtől függ, és az árak nem mindig pontosan kiszámíthatók.


Főbb tényezők, amelyek befolyásolják az EUA árakat

Az energiaköltségek nagyban befolyásolják az EUA-piacot. Ha drágul a gáz és az olaj, a cégek nehezebben csökkentik a kibocsátásukat, így több EUA-t kell vásárolniuk, ami felnyomja az árakat.

A geopolitikai események, például háborúk vagy energiaválságok, szintén jelentős hatással vannak a piacra. Gondolj csak a 2022-es gázár-robbanásra! Sokan piaci manipulációt emlegetnek – ha érdekel a téma, jelezd, és elmagyarázom, hogyan történt az ötszörös drágulás.

A politikai döntések is meghatározóak. Az EU folyamatosan csökkenti a kibocsátási kvóták számát, ami korlátozza a kínálatot, és az árak növekedéséhez vezet.

Nem akarok túl részletekbe menni, menjünk tovább a lényegre – azért kattintottál, hogy megértsd, miért drágulnak az árak...


Ki fizeti meg ezt?

Minden termék, amit megvásárolsz, energiába kerül legyártani. A legtöbb esetben ezt az energiát fosszilis tüzelőanyagok elégetésével állítják elő, így a gyártóknak EUA-kat (kibocsátási kvótákat) kell vásárolniuk, ami tovább növeli a költségeket. Ezeket általában kereskedők vagy brókerek közvetítik, akik természetesen hozzáteszik a saját hasznukat, így az ár tovább emelkedik. Végül ezek a költségek mind beleépülnek a termék árába, amit te, a vásárló fizetsz meg.


anger
ullustration

Ha viszont a gyártás zöld energiával történik, akkor azért fizetsz többet, mert rajta van a „fenntarthatóság” címke. Azonban ilyenkor legalább a cég ténylegesen tesz a környezet védelméért, csökkentve a káros kibocsátást. Így bármelyik esetben te állod a költségeket – az üdítős doboz ára egyre magasabb, és lassan többe kerül a csomagolás, mint maga a termék.


Hová megy EUA-s pénz?


Az EUA-kból befolyt pénzeket az Európai Unió különböző alapokba teszi, mint például az Innovációs Alap vagy a Modernizációs Alap. Ezek a pénzek olyan célokat szolgálnak, mint a környezetvédelem és a tiszta energia támogatása. Az uniós tagállamokban működő cégek, startupok, gazdák, városok gyakran pályáznak ezekre a támogatásokra.


Mi, hétköznapi emberek is sokszor részesülünk ebből, még ha nem is mindig vesszük észre.Például amikor egy új napenergia-rendszert telepítenek vagy egy házat energiatakarékosabbá tesznek, ezek gyakran uniós pénzekből valósulnak meg. Ezek a támogatások közvetlenül javítják az életminőségünket, miközben a környezetnek is segítenek.

7 afișări0 comentarii

Postări recente

Afișează-le pe toate

Comments


Contactați-mă

1Decembrie 1918, Nr.23, Ap.15, Baraolt, Jud. Covasna, Romania

sszasz@customclearnow.com  |  Tel: +40 746 985 376

  • LinkedIn
bottom of page